Kitap Önerilerimiz


Merhaba,

Bir Kitap Bir Gelecek olarak yıllardır okuma kültürünün küçük yaşlarda geliştirilmesinin gerekliliğine inanan ve bu yolda sürdürdüğümüz çalışmalarla, özellikle dezavantajlı durumdaki çocuklara ve öğrencilere destek olmaya çalışmaktayız. Okuma kültürü, “Yazılı kültür ürünlerinin dünyasıyla tanışmış; tanıştığı bu dünyanın kendine sunduğu iletileri paylaşma, sınama, sorgulama yeterliğine ulaşmış; bunların sunduğu olanaklarla yaşamayı alışkanlık haline getirmiş bireylerin edinmiş olduğu” bir davranışlar bütünü, özellikle bireyden yola çıkarak toplumun geneline yayılan bir yaşam tarzı ve kültürdür.

Çalışmalarımızda ana çıkış amacımız olan küçük yaşlarda okuma kültürü edinme hali, aslında, bireyin erken çocukluk döneminden başlayarak görsel ve yazılı kültür ürünleriyle tanışması; temel okuma becerisi edinmesiyle okuma yazmanın alışkanlığa dönüşmesi; ardından eleştirel okuma yazma becerisi edinmesi ile bunu bireysel ve toplumsal alanda, yaşam biçimine dönüştürmesidir.

Sizler de, hem bize bağış yapmak ya da nakdi yardımlarınızla kuracağımız kütüphanelerde ne gibi kitapların olduğunu öğrenmek hem de kendi çocuğuna, yeğeninize, kuzeninize, kardeşinize ya da çevrenizdeki çocuklara kitap hediye etmek isterseniz, aşağıdaki listelere göz atabilirsiniz. Bunların dışındaki kitap önerilerinize de açığız :)


Kitap Önerilerimiz:
Okul öncesi kitap listesi
İlkokul seviyesi kitap listesi