Projelerimiz


2010 yılının Mart ayında bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlayan yolcuğumuz, sosyal medya kanalları üzerinden yaptığımız #okumakgüzelşey çağrıları ile dezavantajlı bölgelerde birleştirilmiş sınıflı köy okullarında okumakta olan öğrencilerin hayal güçlerinin gelişmesini öncelikli sayarak kitapla tanışmasına, okuma alışkanlıklarını kazanmaları ve geliştirmeleri için çalışan ve bu hedefte de az mevcutlu köy okullarına sınıf kütüphaneleri kurarak amacına hizmet etmeye dernekleşerek devam eden bir sivil toplum kuruluşudur.


Bir Kitap Bir Gelecek Derneği olarak,

#KardeşimeÇantaHazırlıyorum Projesi
1 öğrencinin 1 senelik eğitim materyallerini karşılamaya yönelik başlattığımız ve gönüllülerimizden herkesin 1 öğrenci seçerek, onun için okul alışverişi yaptığı bir projedir. Derneğimiz, bağışlarla, eğitim yılı boyunca bunu devam ettirmektedir.

Bir Kitap Bir Yazar Projesi
Şu an pilot olarak devam eden projemiz ile nitelikli çocuk edebiyatı eserlerinin çocuklara özellikle okuma sevgisi göz önünde alınarak hazırlanan proje kapsamında; Van ili Edremit ilçesinde köy okullarında öğrenim gören 4. sınıfa kayıtlı 64 öğrenci ile okuma grubu oluşturulmuştur. Okuma grubu, belirlenen 5 çocuk edebiyatı yazarına ait seçilmiş 5 eser okuyarak, eserin yazarı ile çevrimiçi yolla söyleşi programı yapılarak kitabın değerlendirilmesi, çocukların yorumları ve görüşlerine öncelik verilerek yapılmıştır.
̇İleriki dönemde başka illerde, daha fazla köy okulu ile iletişime geçerek, projemizi devam ettirmeyi planlamaktayız.

BKBG Kitap Yazıyoruz Projesi
"Benim 1 Günüm" : Türkiye'nin 7 bölgesinden, iletişimde olduğumuz köy öğretmenleri aracılığı ile yazmaya istekli 7 çocuğun, bulundukları şehirleri ve kültürlerini yansıtacak şekilde, köyde ve ailelerinde günlük hayat pratiklerini toparlayacağımız bir kitap yazılmasını hedeflemekteyiz.

ile şimdiye kadar 7 bölgeden 200’e yakın köy okulunda okuyan yaklaşık 15bin öğrenciye ulaşmış bulunuyoruz.